Black Panther Retro Review: Chadwick Boseman je jediným skutečným králem

asi čtyři hodiny předtím, než se zprávy zlomily, že Chadwick Boseman zemřel po čtyřleté bitvě s rakovinou tlustého střeva, řekl jsem své dceři, že chci znovu prohlédnout Black Panther. Vyrostla s Marvel Cinematic Universe a jsem tak šťastný, že se s ní podělím o lásku k těmto příběhů komiksů. Plánovali jsme si naplánování filmu, když se vrátila domů po své dovolené na pozdním léku, a poté zasáhla katastrofa. Chadwick Boseman hrál spoustu slavných rolí, ale král T’Challa je pozdním hercem v jeho hodně mýtickém. Zatímco označil posun rovnováhy v Marvel Cinematic Universe, Black Panther také znamenal kulturní posun nebo alespoň začátky jednoho.

Black Panther však ve svém sólovém filmu debutoval. Chadwick Boseman vyhrál roli a debutoval na obrazovce jako T’Challa v Captain America: Civil War. V tomto filmu je T’Challa stejně silná postava, která se nesrovnává s čepicí ani Iron Man. Je to vnější pozorovatel, který má velmi osobní podíl ve výsledku filmu. Zatímco Cap a Iron Man se navzájem nemilovali a rozdělili Avengers, T’Challa nedělá stejné chyby. Film začíná jako muž pro pomstu a končí jako muž, který hledá spravedlnost. (Dokonce zachrání život muže, kterého chtěl zabít celý film.)

Tento oblouk pokračuje v Black Panther, když čelí proti Killmongerovi Michaelovi B. Jordanovi, jeho bratranci a muži, který se stal pomstou. Všechno to vyvrcholí s rozhodnutím T’Chally dát Wakandu na mezinárodní scénu, aby se plně stala součástí globální komunity.

X

Mario Kart DLC Gold Rush.mp4

0 sekund 12 minut, 40 sekund

Žít
00:00
12:40
12:40

Nejprve však pojďme mluvit o hodnotě reprezentace

V těchto směšných politických dobách se „reprezentace“ stala politickým bzučením, které vám pravděpodobně dává jeden nebo druhý pocit. Tento pocit je pravděpodobně založen na tom, na kterou politickou ideologii se držíte. Přesto je reprezentace velmi jednoduchý apolitický lidský koncept. V USA se lidé identifikují bílé na něco víc než rasové make-up pro jejich reprezentaci. Když jsem byl dítě, moje hnědovlasé děti normálně chtěly být Han Solo a blonďaté děti normálně chtěly být Luke Skywalker. Vždy jsem si však vybral Luka, protože jsem s ním významně souvisel. Nikdy jsem nepotkal svého otce. Takže, když jsem viděl, že Luke také nikdy nesetkal se svým otcem, bylo to zvláštní. Během této doby bylo v médiích dětí, jejichž matky nevěděly, kdo jsou jejich otcové. (Aby nebyla Puritanical publikum tvrdě souzena.)

Pro černé a hnědé děti neměly takové možnosti. Pro hraní předstírají s postavami Star Wars, měli Landa a to je vše. (Žádná neúcta k nejhladšímu kosmickému pirátu v jakékoli zamýšlené galaxii.) Poprvé ve filmu Marvel Studios Film lidé s černou a hnědou pokožkou převyšovali ty s bílou kůží v obsazení. Nejen to, tyto postavy žily v krásné, dynamické a futuristické společnosti.

Obrázek pomocí Marvel Studios

Jak režisér Ryan Coogler napsal ve své vzpomínce na Chadwick Boseman:

“Obvykle bychom mluvili o dědictví a o tom, co naznačuje, že je Afričan.” Když se připravuje na film, přemýšlel o každém rozhodnutí, každé volbě, nejen na to, jak by se to odráželo na sebe, ale jak by se tyto rozhodnutí mohly ozývat. “Nejsou připraveni na to, co děláme …” “Tohle jsou Star Wars, to je Lord of the Rings, ale pro nás … a větší!”

“Řekl by mi to, když jsme se snažili dokončit dramatickou scénu, natahovat se do dvojitého přesčasu.” Nebo zatímco byl zakrytý barvou těla a dělal své vlastní kousky. Nebo narážet se do mrazivé vody a pěnové přistávací polštářky. Přikývl jsem a usmál se, ale nevěřil jsem mu. Neměl jsem tušení, jestli by film fungoval. Nebyl jsem si jistý, že vím, co dělám. Ale ohlédnu se a uvědomím si, že Čad věděl něco, co jsme všichni ne. Hrál dlouhou hru. Celou práci. “

Boseman hluboce přemýšlel o charakteru a světě, který obýval. Spolu s Cooglerem diskutovali o vojenském ložisku Wakandanu a rozhodli se, aby se vyhnuli tomu, aby se všichni oblékli nebo postavili s vojenskou přesností. Wakandanští vojáci tančili a zpívali během korunovace svého krále. Jejich pozdrav byl zvláštní (vždy pravou rukou nad levou rukou, způsob, jakým by byli egyptští faraony pózováni pro pohřeb). Když přišel čas pro T’Challa a jeho otec, hrál legenda jihoafrického kina John Kani, rozhodli se v den mluvit v Xhose, s Boseman Learning Lines přeložil Kani v den natáčení. Jeho myšlenkou, že Killmonger požádal o pohřbení mimo Wakandu a v oceánech se svými předky.

Vzorec původu Marvel Studios At Play in Black Panther

Obrázek Matta Kennedyho pomocí Marvel Studios

Solo Debutové filmy na MCU obvykle sledují vzorec. Hrdina začíná v místě pohodlí, ale chce. Čelí soudu a vycházejí z hrdiny. TheMusíte trpět ztrátou a bojovat s temnou verzí sebe sama. Tam, kde Black Panther opravdu uspěje, je z toho, že se zabijáka stane sympatickým charakterem a zakládá jeho temný odraz T’Chally v reálném traumatu. Neexistuje nic nepřesného o tom, proč je Killmonger naštvaný, konkrétně s ohledem na situaci historicky utlačovaných národů na světě. Ve skutečnosti je to něco, co také vadí T’Challu, ale jako dítě krále, o kterém se bojová zabije, je pro něj jen teoretický.

Tam, kde T’Challa opustil svou snahu o pomstu, se Killmonger stal jeho. Nejprve se stal vrahem pro stát a poté za peníze. Když konečně dosáhl svého cíle, převzetí Wakandy, byl v pozici, aby vyzbrojil každé jednotlivé město na světě s vlastním superhrdinou. Ale to není to, co udělal. Chtěl vést válku se světem, ale spálil veškerou bylinu ve tvaru srdce, což by mohlo lidi učinit rovným. Jako každý despot se Killmonger obával rovnosti. Ano, chtěl, aby mu byli černí a hnědé lidi, kteří mu věnovali mocní, ale ne tak mocní, jak sám je.

Při zápasení o kontrolu nad svým královstvím T’Challa udeřil ránu, která skončila Killmonger. Přesto i na konci jejich boje chtěl odpustit a zachránit jeho život, ani prolévat ani mnohem více krve. Killmonger, nebo Erik Stevens A.K.A. N’Jadaka Kid z N’Jobu skončil tak ztracený ve svém hněvu a touze po pomstě, že teprve poté, co byl smrtelně zraněn, byl schopen rozpoznat odvolání, kterým je Wakanda.

T’Challa je superhrdina i král

Obrázek pomocí Marvel Studios

Chadwick Boseman, plně si vědom odpovědnosti za svou roli, musel ztělesnit superhrdinu i krále nejmocnějšího národa na Zemi. Pokud by T’Challa „Gone Dark Side“ jako Killmonger, mohl by snadno převzít svět, kdyby chtěl. Nepotřeboval Infinity Stones, jen Shuriho technologii a armádu super vojáků. Stejně jako Superman Christophera Reeveho nebo Chris Evans ‘Captain America je T’Challa čistým morálním charakterem. Netvrdí korunu, protože je to jeho prvorozenství nebo jeho cesta k moci. Přebírá jak plášť Black Panther, tak krále z pocitu odpovědnosti a povinnosti. Také vidí, jak je Wakandanská politika ignorování vnějšího světa chybná jak na makro úrovni, tak na osobní. Je odpuzen, když Zuri, hrál Forest Whitaker, odhalil, že jeho táta zavraždil svého bratra a opustil svého synovce.

Morálka postavy přesto nezabránila Bosemanovi v hraní T’Chally jako úplného badass, který je. Úvodní scéna, kde bojuje s milicí, která unesla ženy a děti, a kasinová rvačka ve druhém aktu jsou obzvláště úžasné. T’Challa je občas tvrdá, nemilosrdná, ale nikdy bez soucitu. Pokud by Boseman žil, T’Challa by se možná stala druhem filmové instituce, kterou jsou dnes Spider-Man, Batman nebo Superman. Boseman byl druh herce, jehož výkon dává T’Challe takový druh, který takový postava potřebuje, ale umožňuje ostatním hercům, aby se stavěli na této roli. Boseman věděl, že tato role byla větší než on. Stejně jako postava, spíše než se choval sobecky, pracoval ještě tvrději, aby se ujistil, že T’Challa se skutečně stala nesmrtelnou.

Budoucnost Black Panther bez Chadwicka Bosemana

Obrázek pomocí Marvel Studios

V noci, kdy se zpráva o jeho průchodu zlomila, dost fanoušků bědovalo nad tím, co by se stalo s Black Panther 2, trendovala se na Twitteru. Ano, to je ve špatném vkusu, ale je to zlověstné. Boseman učinil T’Challu tak milovanou, fanoušci nemohli pomoci, ale cítili se okradeni o šanci vidět ho na spoustu filmů, když jsme dostali čepici nebo Iron Man Roberta Downeyho Jr. Abychom přepracovali roli nebo ne, má Black Panther budoucnost. V komiksu nosil Shuri plášť na nějaký čas a Letitia Wright se mohla vyhovět pro pokračování. Také Nakia, kterou hraje Lupita Nyong’o, je dalším kandidátem, který se stane Black Panther. Nakonec bude Marvel Universe restartován a někdo jiný převezme roli T’Chally pro novou generaci.

Přesto, stejně jako jsme nezapomněli na Christopher Reeve nebo Adam West, bude Chadwick Boseman trvat věčně. Volby, které učinil, od přízvuku T’Chally k jeho stylu až po jeho morálku, budou informovat budoucí zobrazení tak či onak. Je to dárek, který máme tento film (spolu s jeho dalšími vystoupeními v MCU), který nám dává nejlepší T’Challu. Jedná se o filmy, které budou generově předávat, jako jsou Star Wars nebo James Bond nebo Batman nebo Superman. Je to přirozené, zejména v tomto zlatém věku filmů komiksů, abychom naříkali, co nedostaneme. Přesto, jak by T’Challa rozhodně souhlasila, musíme si pamatovat, abychom ocenili, co máme.

Chadwick Boseman zanechal na kině nesmazatelnou značku. Přesto, dar (a někdy kletba) hraní ikony popkultury je, že trvá věčně. Chadwick Boseman, stejně jako T’Challa, vložil všechno do své práce a neudělal to pro zhoršení, ale zanechat dědictví, na které otherErs se mohou stavět navždy.

Co si myslíte o Black Panther a jak se dědictví zanechává Chadwick Boseman, aby se postavil na zkoušku času? Sdílejte své myšlenky a zkušenosti v komentářích níže.

Hlavní obrázek pomocí Marvel Studios

Leave a Comment